WSPINACZKA TERAPEUTYCZNA

Zajęcie wspinaczkowe związane z różnego rodzaju schorzeniami i potrzebą rehabilitacji pourazowej.
Czas Trwania: 45 min. |
Jako program zawierający elementy gimnastyki, terapii ręki i sam w sobie: wspinaczki, jest sugerowany dla pacjentów: ze Spektrum Autyzmu, Zespołem Aspergera, Zespołem Downa, z zaburzeniami emocji i zachowania, MPD, niepełnosprawnością fizyczną ruchową, z dysfunkcjami sensorycznymi (niewidzącymi i niesłyszącymi), z nieprawidłowościami neurologicznymi, a także dla osób wymagających usprawnienia po wypadkach lub kontuzjach.
Czym dokładnie jest Wspinaczka Terapeutyczna?
Wspinaczka Terapeutyczna jest aktywnością, w dwojaki sposób wspomagającą terapię, rehabilitację i rozwój:1. Po pierwsze, poprzez swoją specyfikę, angażuje prawie wszystkie partie mięśni, w tym także mięśnie głębokie oraz mięśnie brzucha i te, które na co dzień bywają izolowane, a których prawidłowy rozwój przekłada się bezpośrednio na prawidłową postawę i poprawia motorykę dużą. Aktywizuje mięśnie kończyn górnych, zwiększając zdolności i możliwości manualne, oraz znacznie poprawia motorykę małą.
2. Drugim polem, na którym działa Wspinaczka Terapeutyczna są emocje i zdolności społeczne. Wspinaczka to praca zespołowa - pomaga w pracy nad komunikacją i budowaniem zaufania, w przełamywaniu sztywności przyzwyczajeń i pomaga budować dialog. Rozwija także umiejętność przyjmowania i zmiany perspektywy poprzez potrzebę analizy i planowania. Mobilizuje do samodzielności i pokonywania własnych lęków w bezpiecznym środowisku.
Czy wspinaczka Terapeutyczna jest niebezpieczna?
Jest! Jednak nie bardziej niż jogging.
Każda aktywność fizyczna niesie ze sobą jakieś ryzyko kontuzji czy wypadku, jednakże przy dzisiejszym poziomie wiedzy instruktorskiej i wykorzystaniu technologii, są one mocno zminimalizowane i śmiało można stwierdzić, że Wspinaczka Terapeutyczna jest całkowicie bezpieczną formą wspomagania terapii, rehabilitacji i rozwoju. Pamiętajmy, że zajęcia prowadzone są przez wyszkoloną kadrę instruktorską posiadającą kwalifikacje nie tylko do nauczania wspinaczki sportowej czy skałkowej, ale stricte terapeutycznej. To bez cienia wątpliwości najlepsze ręce, w których może znaleźć się wspinacz.
Wyjątkowość Wspinaczki Terapeutycznej.
Polega na wyjątkowości samego sportu, który wiąże się z wysokością, osiąganiem tego, co chwilę temu wydawało się nieosiągalne, a co osiągamy poprzez przełamywanie wysłanych słabości. We wspinaczce nie ma przeciwnika, jesteśmy tylko my. Pełna koncentracja, analiza drogi i planowanie ruchów. Poznawanie i świadomość swojego ciała to wszystko pozwala przestać biec i skupić się na zadaniu.
Dowolność prowadzenia zajęć i duża swoboda w działaniu pozwala na skoncentrowanie się na każdym uczestniku indywidualnie i skalowanie trudności w zależności od potrzeb.
Jak zacząć?
Należy jednak pamiętać, że każde schorzenie ma swoją specyfikę i nie dla każdego wspinaczka będzie odpowiednią formą terapii czy rehabilitacji, dlatego też przed przystąpieniem do zajęć, należy przeprowadzić rozmowę z certyfikowanym Instruktorem Wspinaczki Terapeutycznej w celu stwierdzenia ewentualnych przeciwwskazań. Instruktor może jednak w razie wątpliwości poprosić o konsultacje z lekarzem prowadzącym. Instruktorzy.